Památky a zajímavosti v městě Brně

 

Novogotická katedrála sv. Petra a Pavla – nachází se přímo v centru Brna a patří mezi brněnskou dominantu. Katedrála je nejen uměleckou a architektonickou památkou s malovanými okny, která restauroval Bronislav Zachrle, ale také stěžejním místem katolického křesťanství. Její počátky sahají do 11. – 12. století.

Hrad Špilberk – další dominantou je hrad Špilberk, který byl postaven ve 13. století. Hrad za svoji existenci několikrát změnil svoji funkci. Byl sídlem šlechty, barokní pevností s kasárnami nebo vězením. V současné době slouží výstavám Muzea města Brna a veřejnosti.

Vila Tugendhat a funkcionalismus v Brně – nejvýznamnější funkcionalistickou památkou je vila Tugendhat, kterou navrhl otec moderní architektury Ludwig Miese van der Rohe v roce 1929. V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána do listiny UNESCO. Balíček Vila Tugendhat. Mezi další brněnské funkcionalistické památky patří brněnské výstaviště, Zemanova kavárna, kavárna Savoy, kolonie Nový dům a mnohé další.

Vila Löw-Beer v Brně – vila se nachází pouhých 200 metrů od našeho hotelu. Nechal ji postavit továrník Moritz Fuhrmann. Po jeho smrti ji zakoupil textilní podnikatel Alfred Löw-Beer společně se svou chotí, což byli rodiče Grety Tugendhat. V současné době se zde konají celoroční prohlídky včetně zahradního domku, zvaného Celnice. Je zde také kavárna. Vile náleží rozlehlá zahrada.

Brněnské podzemí – podzemí se začalo lidem odhalovat v roce 2010 otevřením Mincmistrovského sklepu na Dominikánském náměstí. Následně byl otevřen Labyrint pod Zelným trhem, místem zrodu města Brna. A v roce 2012 na Vás čeká odhalení 50 000 lidských ostatků v kostnici pod kostelem sv. Jakuba.

Židovské památky – mezi židovské památky ve městě Brně patří funkcionalistická synagoga z let 1934-1936, která dodnes jako jediná na Jižní Moravě slouží svému účelu. V Brně můžete navštívit také židovský hřbitov. Další památky naleznete ve městech, jako jsou Boskovice, Slavkov u Brna, Mikulov, Břeclav a další.

Brněnská přehrada, ZOO a hrad Veveří – přehrada je oblíbeným místem brňanů. Vybudována byla v letech 1936 – 1940 na řece Svratce. Přehrada je ideálním místem pro poznání, odpočinek, aktivní dovolenou a především výlet s dětmi. Těšit se můžete také na vyjížďku parníkem, který Vás doveze až na hrad Veveří ze 13. století. Na zpáteční cestě můžete navštívit brněnskou ZOO, oblíbené místo vašich dětí.

BVV – Brněnské výstaviště zahájilo svoji činnost v roce 1928 a je jedním z nejvýznamnějších areálů, ve kterém se pořádají veletrhy, výstavy a další společenské akce. Zároveň se řadí mezi významnou funkcionalistickou památku města Brna.